0
نویسنده : هاني

فراخوان حمایت و امداد صدها جوجه فلامینگو

سلام دوستان ممنون میشم چند دقیقه وقت بزارین و این مطلب خیلی خیلی مهم رو راجب جوجه فلامینگوهای دریاچه بختگان بخونید🙏
📢
فراخوان حمایت و امداد صدها جوجه فلامینگو گرفتار دریاچه خشکیده بختگان:

در ادامه بارندگی های بسیار خوب زمستان ۹۵، طبیعت دریاچه بختگان فارس، دومین دریاچه بزرگ ایران، جان تازه ای گرفت و چند ماهی پرآب شد.
با آبگیری دریاچه و بازگشت حیات به آن، عرصه برای حضور دوباره انبوه پرندگان مهاجر زادآور از جمله دسته هاى بزرگ فلامینگوها نیز فراهم آمد. امسال پس از حدود ١٠ سال بار دیگر هزاران فلامینگو در آن لانه گزینى و تخم گذاری کردند و جوجه هایشان در بختگان به دنیا آمدند.

دسته ای از فلامینگوها برفراز روستای دامنه-دهستان خیر
۲شهریور۹۶-عکس:حمید الهی

 

اما این شور حیات دیرى نپایید و به مرور و با شدت گرفتن گرمای تابستان، آب بختگان رفته رفته کمتر شد و این تالاب مملو از زندگى بار دیگر مبدل به بیابان و شوره زار گردید.

اینجا تالاب بختگان است!
سرنوشت جوجه فلامینگوها در این برهوت خشک ناگفته پیداست.
عکس:سید حسن کشفی

 

فلامینگوهای بالغ جوجه هایشان را رها ننمودند اما برای تامین غذای خود و جوجه ها با چالش جدى مواجه شدند و در بستر داغ و خشک بختگان به دام مرگ تدریجى افتادند.

جوجه فلامینگوهایی که از بی آبی در بختگان تلف میشوند😢 و اداره کل محیط زیست از وضعیت مناسب آنها خبر میدهد!!!

 

اواسط مرداد در قسمت شمالی تالاب به کمک محیط بانان و اهالی منطقه، گودال هایی کوچک حفر شده و مقداری آب از بستر دریاچه براى فلامینگو در این گودال ها جمع شود.

نجات ۶ جوجه فلامینگو و رهاسازی در یکی از آبگیرهای حومه شهرستان استهبان

 

اما این آب بسیار گرم و درصد زیادی املاح و نمک داشت و باعث بسته شدن حفره های تنفسی و رسوب نمک در منقار و پرهاى پرندگان شد.
فلامینگوها همراه با جوجه ها که تازه توان راه رفتن پیدا کرده بودند برای فرار از گرما و بی آبی و هم چنین تامین غذا، طى پیمایشى حدود ۶ کیلومتر از شمال دریاچه به حاشیه جنوبی آن روی آوردند.

فلامینگوهای گرسنه و خسته و به نمک نشسته ی شوریده بخت بختگان

 

در حال حاضر (اوایل شهریور) جوجه ها کمى توان پرواز بدست آوردند اما والدین بنا بر رفتار طبیعى دیگر مانند گذشته جوجه ها را تغذیه نمیکنند. در نتیجه جوجه ها شبانه به مزارع و باغات، استخرها و جوی های روستاهای حاشیه جنوبی مراجعت و روز را در میانه بستر تفتیده تالاب بختگان سپری می کنند.

سرگردانی جوجه فلامینگوها در شوره زار بختگان ارسالی:الهام شنیتی

 

 

– استخرهاى ذخیره آب کشاورزى در حاشیه تالاب بختگان اینک مورد توجه فلامینگوهاى تشنه هستند اما خود مبدل به دام مرگ براى جوجه هاى بسیارى شده اند چرا که فلامینگو ها اساسا مانند مرغابى ها شناگر نیستند و پس از مدتى تلاش بى نتیجه براى خروج از آب عمیق، نهایتاًً غرق میشوند.

– آب و غذاى کافى نیز براى این تعداد جوجه ى در حال رشد در نهر و استخرهاى کشاورزى حاشیه تالاب موجود نیست.

– با هر جابجایى شبانه تعدادى از فلامینگوها توسط سگ ها و روباه ها از پا در مى آیند و یا دچار سانحه و قطع بال و شکستگى پا و گردن میشوند.

موارد مذکور همزمان با اینکه آمادگی و توان جوجه ها پایین است و قادر نیستند مسافت های طولانی را پرواز کنند باعث افزایش روز افزون تلفات آن ها در بختگان شده است.

آماری از میزان تلفات وجود ندارد اما جوجه هاى بى جان متعددى در گوشه و کنار بستر دریاچه قابل مشاهده هستند.

فلامینگوهای گرسنه,خسته و به نمک نشسته ی دریاچه بختگان
“نه نای رفتن دارند و نه پای ماندن”
عکس:خانم الهام شنیتی

 

 

توجه توجه

اکنون یک طرح فوری نجات برای ایجاد چند حوضچه با عمق کم و در پی آن آب و غذارسانی تنظیم شده تا بتوان میزان تلفات این پرندگان زیبا را کاهش داد.

احداث حوضچه ها (مشابه استخرهاى کشاورزى با پوشش کف پلاستیکى) می تواند در طی یک ماه آینده علاوه بر آب، قوت لایموتى را در اختیار جوجه فلامینگوهاى باقیمانده در تالاب قرار دهد تا میزان توانایی جوجه فلامینگوها بالا رفته و قادر شوند خود را به مقصد بعدی برسانند.

از همه علاقمندان راستین طبیعت درخواست میشود بنا بر احساس مسئولیتى که در وجود خود نسبت به حیات وحش مظلوم و درد دیده احساس میکنند، فرصت را مغتنم شمرده و به هر میزان و در اسرع وقت یارى رسان ما براى انجام عملیات نجات جوجه فلامینگو ها با اجراى تمهیدات ذکر شده باشند.

تمام هزینه هاى دریافتى بى کم و کاست صرف احداث استخرهاى کم عمق، خرید مصالح و لوله، آب رسانى، خرید پرى استارتر درجه یک جهت تغذیه دستى و هزینه هاى حمل و نقل خواهد شد.
هزینه مجریان این طرح نیز توسط خود افراد تقبل خواهد شد.
پیشبینى ما براى استمرار این عملیات حداکثر یک ماه و تا زمانى که جوجه ها قادر به ترک بختگان باشند، خواهند بود.

سرعت در اجراى طرح نجات بزرگترین چالش و اولویت در حال حاضر است.

من یک جوجه فلامینگو از دیار خشک بختگانم. امروز به کمک شما انسان ها,اشرف مخلوقات نیازمندم!

 

بازدید هاى میدانى و تحقیقات مفصلى نیز در مورد جانمایى حوضچه ها، نحوه اجرا و نوع غذاى مناسب، انجام شده که آماده ارائه به همراهان این فعالیت خواهد بود.

Bank Melat
‎شماره کارت :
۶۱۰۴-۳۳۷۸-۸۱۰۳-۷۵۰۹
‎ شماره حساب :
۴۴۸۳-۲۵۲۸-۹۵
به نام محمدعلى الله قلى

براى دیدن تصاویر و ویدئو از وضعیت جوجه فلامینگوها و اطلاعات بیشتر و گزارشات از روند اجراى فعالیت به صفحه تلگرامى @DidebanS مراجعه کنید.

از توجه و حمایت شما سپاسگزاریم.

دیده بان استهبان (رسول حاجى باقرى ۰۹۱۷۱۳۰۵۸۷۴)

#نذرطبیعت (احمد بحرى ۰۹۱۹۲۵۱۲۶۵۱)

تیم نجات حیات وحش (محمدعلى الله قلى ۰۹۱۲۱۷۷۱۵۷۳)

برنامه تلویزیونى سرزمین ما (مجید غضنفرى ۰۹۱۲۱۸۷۰۶۷۷)

@nazretabiat
@WildlifeRescueTeam

http://uupload.ir/files/liqf_img_20170902_210747.jpg

 

خلاصه

خلاصه اینکه دریاچه بختگان در استان فارس خشک شده و تعداد زیادی جوجه فلامینگو در اثر کمبود آب و غذا جانشان را از دست دادند طفلکی ها😢

الآن یک طرح فوری امداد و نجات برای ایجاد چند حوضچه با عمق کم و در پی آن,آب و غذا رسانی تنظیم شده تا بتوان میزان تلفات این پرندگان زیبا را کاهش داد و برای اجرای این طرح جوجه فلامینگوها به شدت به یاری ما نیاز دارند. پس بهتره که فرصت رو غنیمت بشمریم و به هر میزان و در اسرع وقت برای انجام این عملیات نجات کمکشون کنیم چون سرعت در اجرای طرح نجات بزرگترین چالش و اولویت درحال حاضر است.

پیشاپیش از کمک های شما علاقه مندان راستین طبیعت به حیات وحش مظلوم و درد دیده بینهایت سپاسگزاریم.🙏

ما طبیعت را از پدرانمان به ارث نبرده ایم بلکه آن را از فرزندانمان به امانت گرفته ایم..

هانی

سلام من هانیم خیلیا میگن ادم پرانرژی و شادی هستم ولی بنظر خودم اونقدرام پرانرژی نیستم!😅 عاشق ماجراجویی و چالش های جدید هستم و دوست دارم مستقل و رها باشم:) ترجیح میدم کارهامو باحداقل برنامه ریزی و بطور اتفاقی انجام بدم. از معاشرت با ادم های جدید و قابل اعتماد خیلی لذت میبرم و مشتاقم در موقعیت های مختلف زندگی کنم و تجربه های جدیدی کسب کنم و درنهایت میتونم بگم ادم بلندپروازِ گُنگی هستم که هنوز خودمو نشناختم و دنبال خودشناسی و دنیاشناسی همراه با تفریح و بازی هستم!😁

More Posts

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published. Required fields are marked *