1
نویسنده : Taraneh sarvari

بهترین شیوه درخواست مرخصی در موقعیت شغلی جدید

در تابستان به چیزی غیر از برنزه کردن و نوشیدن در زیر یک چتر کوچک نمیتوان فکر ‌کرد !!

اما شما در یک موقعیت شغلی جدید شروع به کار کرده‌اید و در این شرایط احتمالاً با حسرت به عکسهای دوستانتان در صفحات اینستاگرام نگاه می کنید و نگران این هستید که چگونه از تابستان پیش رو بدون سفر جان سالم بدر ببرید.

ولی یک خبر خوب برای شما دارم. اگر شما یک کارمند جدید هستید، به این معنی نیست که باید برنامه سفر خود را کنسل کنید. در ادامه سعی کرده ام برای آگاهی از اینکه وقتی در یک شغل جدید هستید چگونه مرخصی بگیرید به برخی سؤالات رایج در این خصوص پاسخ بدهم.

 

 من به تازگی در یک شغل جدید شروع به کار کرده ام، چه زمانی برای درخواست مرخصی مناسب است؟

 بعد از اینکه من از کالج فارغ التحصیل شدم، شخصی چند توصیه به من کرد که همیشه به خاطر دارم: در سه ماه  نخست کار به هیچ وجه درخواست مرخصی نکن. این مدت را به عنوان یک دوره آزمایشی که در آن برای اثبات خود تلاش می‌کنید، در نظر بگیرید. فرآیند سختی خواهد بود اگر در این مدت به فکر خوردن پیتزای مارگاریتا در ساحل باشید.

پس از سه ماه کار کردن، به احتمال زیاد تعطیلات کوتاه مدتی خواهید داشت و این فرصت برای شما فراهم می‌شود که به مدت  ۵ تا ۹ روز از کار رها شوید. بعد از سه ماه کار آزمایشی در شغل جدید، معمولا قابل قبول است که به ازای هر ماه درخواست یک روز مرخصی داشته باشید. بطور معمول اگر شما کاری را در ماه مارس شروع کرده باشید و در ماههای مارس، آوریل یا می به مرخصی نرفته باشید نگران برخورد خشک و سرد رئیستان در هنگام درخواست مرخصی نباشید.

استثنایی در این قانون وجود دارد. برخی از استارت آپ ها و شرکت‌های کوچک نمی‌توانند حقوق بالایی به کارمندان خود پرداخت کنند، بنابراین سعی می‌کنند با برنامه‌های انعطاف‌پذیر و افزایش روزهای تعطیلات آن را جبران کنند. اگر شما از قوانین شرکتتان در زمینه مرخصی مطمئن نیستید حتماً در این مورد پرس و جو کنید.

 چند ماهی است در یک شرکت مشغول بکار شده‌ام. اما هنوز به کارها مسلط نشده‌ام. بهترین زمان برای تعیین و برنامه‌ریزی یک سفر چه موقع می باشد؟

بعنوان یک کارمند جدید، آخرین انتخابی که به سراغ آن خواهید رفت این است که برنامه تعطیلاتتان با شلوغترین زمان کاریتان در شرکت مصادف شود یا روزهای مرخصیتان با جلسات مهم همپوشانی پیدا کند.

بنابراین قبل از رزرو پرواز لازم است بررسیهایی را انجام دهید. اگر شما از زمان اوج کاری شرکتتان مطمئن نیستید از یک کارمند دیگر حتمن سوال کنید.

شما می‌توانید همچنین موضوع را با رئیستان مطرح کنید و پیشنهاد می‌کنم در بیشتر موارد  این کار را انجام دهید. برای نمونه می‌توانید این گفتگو را با رئیستان داشته باشید: “من تصمیم دارم تعدادی از  روزهای مرخصیم را در پاییز استفاده کنم و ممنون می شوم که بدانم بهترین زمان برای گرفتن مرخصی چه زمانی است”؟  این به شما کمک می‌کند برای تعطیلات خود بدون استرس برنامه‌ریزی کنید و همچنین به رئیستان نشان می‌دهید که نسبت به شغلتان احساس مسئولیت دارید.

رئیس من فردی خشک و جدی است. بهترین شیوه برای طرح موضوع مرخصی با او چیست؟

 اگر شما با یک رئیس جدی و خشک طرف هستید، درخواست مرخصی از چنین رئیسی کمی سخت و دشوار خواهد بود. در ابتدا باید  مطمئن شویدکه گفتگو در یک فضای آرام پیش خواهد رفت و همچنین باید سعی کنید درخواستتان را در یک زمان مناسب مطرح کنید. برای مثال، بعد از اینکه رئیستان را با ارائه گزارش عملکرد هفتگی شگفت زده کردید یا در عصر یک روز جمعه که او به احتمال زیاد فرصت برای گپ زدن دارد  بطور شفاف درخواستتان را مطرح کنید. برای نمونه می‌توانید این گفتگو را با رئیستان داشته باشید: ” من سه روز مرخصی دارم که تصمیم دارم برای هفته سوم سپتامبر از آن استفاده کنم. آیا امکانش هست”؟ این شیوه بسیار مناسب است. 

 پس از اخذ تأیید شفاهی از رئیس، بلافاصله آن را روی تقویم مشخص کنید و برای رئیستان بفرستید و یک یا دو هفته قبل از زمان مرخصیتان آن را با جمله‌ای مشابه گفتگوی پیشنهادی من، به رئیستان یادآوری کنید: “فقط برای یادآوری است، من از دوشنبه تا پنجشنبه در تعطیلات هستم اما گزارش مورد نظر را برای شما پیگیری خواهم کرد  تا عصر جمعه بررسی کنید”.  این شیوه باعث می‌شود که شما با یک تیر دو هدف را بزنید: هم مطمئن شوید که درخواست مرخصیتان مدنظر رئیس قرار دارد و همچنین به او اطلاع می‌دهید که سخت در تلاشید تا همه چیز را قبل از اینکه به تعطیلات بروید تنظیم نمایید.

رئیسم مداوم برای من ایمیل ارسال می کند، در حالیکه من دوست دارم در کنار ساحل در آرامش کامل باشم. آیا باید به ایمیلهای او پاسخ بدهم؟

هر محل‌کاری از پرسنل خود در زمان تعطیلات انتظارات متفاوتی دارد. بهتر است قبل از اینکه به تعطیلات بروید از رئیستان بپرسید که از شما در زمانی که در تعطیلات هستید چه انتظاری دارد. به عنوان مثال، آیا او می خواهد وضعیت تمام پروژه ها قبل از اینکه شما به تعطیلات بروید  به روز شود؟ آیا می خواهد که ایمیلتان را به صورت منظم بررسی کنید یا فقط بداند در صورت بروز یک شرایط فوری چگونه می‌تواند با شما تماس بگیرد؟

اگر پیش از سفر در مورد چگونگی تماس در زمان تعطیلات با رئیس خود هماهنگی نکرده‌اید هم نگران نباشید. به ایمیل های مهم و فوری اداری به بهترین وجه ممکن پاسخ دهید حتی اگر مجبور شوید روزانه زمان کوتاهی برای آن وقت صرف کنید. زیرا در غیر  اینصورت حتماً رئیستان به شما اطلاع خواهد داد که نیازی به پاسخ  به  ایمیلها تا قبل از برگشت از تعطیلات نیست.

من برای یک شغل جدید مصاحبه شده ام اما هنوز پاسخ قطعی دریافت نکرده ام. چه زمانی در مورد تعطیلاتی که برنامه ریزی کرده ام باید به آنها اطلاع دهم؟

نیازی به اعلام آن نیست مگر اینکه تعطیلات شما یک سفر یک ماهه به آمازون باشد که برای مدت طولانی از کشور خارج می‌شوید.  زمانی که شرکت پیشنهاد همکاری با شما را مطرح نمود، می توانید از مدیر منابع انسانی یا مدیر استخدام بخواهید که آیا امکان ثبت درخواست مرخصی شما از هم اکنون وجود دارد. تاکید می‌کنم به یاد داشته باشید که موضوع را مؤدبانه بپرسید و به هیچ وجه تقاضا نکنید. زیرا اگر در نهایت مشغول به کار شدید باید مطمئن باشید که کارتان را بدرستی آغاز کرده‌اید.

به طور خلاصه، اصلا مجبور نیستید به خاطر اینکه در یک  موقعیت شغلی جدید مشغول کار شده‌اید یک تابستان خسته کننده را سپری کنید. با دانستن اینکه چگونه و چه زمانی درخواست مرخصیتان را مطرح کنید می‌توانید علاوه بر اینکه در کار جدید خود می‌درخشید علاقمندیتان به سفر را نیز داشته باشید.

منبع:

https://www.themuse.com/advice/how-to-ask-for-time-off-at-your-new-job-the-right-way

مترجم:بیتا محبی خواه

One thought on “بهترین شیوه درخواست مرخصی در موقعیت شغلی جدید

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published. Required fields are marked *